неділя, 20 квітня 2014 р.

Проект "Перлини степового краю"

Проект "Перлини степового краю"

1.Доброго дня!
2.Ми учні 6 класу Добровеличківської  школи–інтернат презентуємо свій проект «Перлини степового краю»,присвячений 90-річчю утворення Добровеличківського району.
3. Мета проекту:
·           поглибити знання вихованців про історію рідного краю;
·           виховувати шанобливе ставлення до своєї Батьківщини;
·           сформувати в учнів естетичну культуру;
·           виховувати відчуття прекрасного.
4. Сьогодні кожен з нас хоче якомога більше знати про той край, в якому він живе.
Історична сторінка «Той,хто не знає свого минулого – не вартий майбутнього»
Добровеличківський  край багатий на історичні події і має давню історію.Заселення краю почалося за доби неоліту.Залишки поселення племен трипільської культури відкрито біля села Федорівка в урочищі «Макітра».  На цих землях формувалося основне ядро протослов'янських племен. Могутньою опорою краю стала Запорізька Січ. За реєстром Запорізького війська1756 року значиться, що на території краю розміщувався курінь Величківський— старшим у курені був Омелько Величківський. Прізвища його козаків дуже близькі до тих, які й нині зустрічаються в селищі. Жива і поширена тут також версія про те, що до заснування селища прилучився коваль Величко, який поселився на річці Добра. Річечка ця й досі протікає через селище, несучи за своїми водами тисячолітню історію краю.
5. Про історію рідного краю дізнавались під час екскурсій до районного краєзнавчого музею. Екскурсії провела головний спеціаліст музею Куделя Наталія Юрі'ївна. Ми дізнались про історичне минуле рідного краю та  його сьогодення . У 1795 році утворено Ревуцьку волость (назва походить від прізвища місцевого землевласника Ревуцького). У 1848 році Ревуцьке, як центр волості, стає містечком, в якому було дві православні церкви, лікарня, школи,декілька десятків крамниць, ринків. Пізніше побудовані винокурений і цегельний заводи. На 1859 рік тут було 158 дворів і 1344 жителі.
6.1883 року офіційною назвою містечка Ревуцьке стає Добровеличківка. На початку лютого 1918 року в Добровеличківській волості встановлено радянську владу і обрано волосний комітет. З березня 1923 року утворено Добровеличківський район з центром у Добровеличківці.
7. Нині ж Добровеличківка — селище з семитисячним населенням. Географічний центр України. Район живе динамічним життям. Він розвивається, міцніє, зберігає українські традиції та національну спадщину.
8. Чарівний світ літератури допомагає зовсім по- іншому, через призму бачення письменника, глянути на світ, замилуватися ним і відчути гордість за те, що ти народився саме на цій землі, живеш тут і будуть жити твої нащадки.
Літературно-поетична сторінка

9.Під час підготовки до виховної години «Поезія – плід таланту і любові» вихованці ознайомились із творчістю літераторів –земляків.«Пролісок»-літературна студія поетів та прозаїків Добровеличківського району.
10.Надія Семенівна Білоус народилась у селі Липняжка в родині колгоспників. Від матері успадкувала любов до книги, літератури. Бібліотекар . Із шкільних років пише вірші. Пісня на її вірш «Здрастуй , рідне село»- візитна картка народного самодіяльного фольклорно-етнографічного ансамблю «Червона калина». В доробку поетеси є рядки і про наше селище.

Добро і велич тут єдині,
В полях – пшениці і жита.
Це рідний край мій, Батьківщина,
В центрі Вкраїни розквіта.
Гостей тут хліб і паляниця
На рушниках всіх зустріча,
Козацька престара криниця
Водою щедро пригоща.
Живуть тут славні, гарні люди-
Душею щедрі земляки.
Це так було, так є, так буде
Через роки, через віки.

11.Станіслав Миколайович Стеценко – яскрава постать в історії Добровеличківки. Мудра, добра, грамотна і в той час дуже проста людина, цікавий співрозмовник, гуморист – таким його пам'ятають односельці. А ще – вчитель і селищний голова Добровеличківки двох скликань. Станіслав Стеценко народився в с. Миколаївка на Добровеличківщині. Працював учителем. Поезія була завжди частинкою Станіслава Миколайовича.

У самому центрі Вкраїни
Стоїш, моє рідне село,
Від праці людської, від сонця проміння,
Як писанка ти , розцвіло.
Густий чорнозем в нашім краї,
Безмежні, як море, поля.
І славиться завжди дорідним врожаєм
Прабатьківська наша земля.

12. Наталія Корніївна Коцюк (Природна) народилася в с. Дружелюбівка. Вихована піснею, зачарована словом ,у 14 років написала свого першого вірша. Здобула професію бібліотекаря і віддала цій справі все своє життя. Зараз Наталія Корніївна працює в районній бібліотеці для дітей. Вона керівник літературної студії «Пролісок», член Кіровоградського літературного об'єднання  «Степ».

Мій рідний край – свята моя колиска,
Куточок раю в цвіті веснянім.
Його я знаю здалеку і зблизька,
Бо народилась і живу у нім.
Тут колихалось в гіллях верболозу
Моє дитинство радісно –ясне,
Тут степ співає пісню солов'їну,
Під ноги килим – трави розтеля,
Мій рідний край – Куточок України,
Улюблена прабатьківська земля.

13. Анатолій Якович Ірха родом із Тишківки. Писати почав ще у Добровеличківській школі – інтернаті, яку закінчив у 1966 році. Працює на районій телерадіо вишці, має технічну освіту, радіо-технік і плюс поетичність душі. З- під пера Анатолія Яковича виходять прекрасні вірші, які відображають його почуття.

Між трьома вербами пульсує джерело,
Тече вода із пагорба в долину.
Іду стежиною, минаючи село,
Втомившись, зупиняюсь на хвилинку.
Із пригорщі холодну воду п'ю,
Тамую спрагу, ставши на коліна,
Схиляю низько голову свою
Перед тобою, ненько Україно.
Тече вода крізь роки та віки
З давніх часів з Козацької криниці.
Ідуть до неї браття – козаки
Напитися цілющої водиці.

14.У грудні 2012 року відбулася презентація книги талановитого письменника, нашого земляка, випускника нашої школи – Обжеляна Юрія Васильовича «Останній караван». У лютому 2013 року підведенні підсумки обласної літературної премії імені Євгена Маланюка за 2012 рік де лауреатом в номінації «Проза» посмертно став Юрій Обжелян за книгу «Останній караван».
Проза Юрія Васильовича – це висока духовність, філософська глибина. Його твори несуть в собі оригінальні сюжети, індивідуальну стилістику, а також глибоку таїну, яка притаманна справжній літературі.

15. Валерій Олександрович Швець. Народився в селі Калмазово Вільшанського району, біля якого зливаються річки Синюха та Чорний Ташлик.
У шкільні роки захоплювався літературою, особливо поезією: Пушкіна, Тютчева, Єсеніна. Це дало поштовх до власного написання віршів. Ще одним захопленням з дитинства була музика. В майбутньому грав у вокально - інструментальних ансамблях, в духових оркестрах.
Для  шкільних друзів написав кілька пісень: « Одноклассники», «Сестри», « Сон афганця»  Автор пісні «Добровеличківка» що має місце в репертуарі нашого ансамблю «Гармонія».Працюючи в нашій школі виховатилем написав пісню- « Школа - інтернат».
16.Під час зустрічі з Наталею Природною, Анатолієм Ірхою. Валерієм Щвецем ми дізнались про риси їх характеру, що надихає їх на творчість,і милувались та зачаровувались поезією.
Людина народжується для щастя. А як можна не милуватися красою рідного краю, його мальовничими степами, чарівними лісами, співучими садами, працьовитими людьми. Жити серед такої краси – справжній рай. Це і є щастя.


Проект "Числа в математиці"

Проект "Числа в математиці"

1.Число́ — одне з найголовніших понять математики, яке в багатьох випадках може виступати як міра кількості чогось. У давнину у слов'янських мовах, слово "число" означало "знак", "символ", "поняття", "ідея”. Під словом "числити" розуміли в ті часи "значити", "думати", а також "записувати щось за допомогою знаків", "робити певні дії зі знаками".
2.Тема нашого проекту «Числа в математиці»
3.Мета:
-         ознайомитися із видами чисел;
-         Виховувати інтерес до математики та її історії;
-         Розвивати пізнавальну активність учнів.
4.Завдання:
-         Ознайомитись із історією виникнення числа;
-         Вивчити властивості чисел;
-         Ознайомитись із містичними значеннями чисел
5.Людині часто доводиться щось лічити: го­дини, дні, гроші, роки, тобто встановлюва­ти кількість предметів, позначати її на письмі відповідними цифрами. Звідки взялися цифри? Як виникла лічба? Виявляється, потребу в цьому породило саме життя.Під час підготовки та проведення виховної години « Історія виникнення чисел» ми ознайомились із історією виникнення чисел та  із значенням сучасних цифр у нашому житті.
6.Історики встановили дивний парадокс: з одного боку, у си­ву давнину були люди, які відчували потребу у лічбі, а також необхідність зафіксувати пораховане; а з іншого — на віддале­них територіях понині живуть племена, які з метою лічби ви­користовують лише слова «один» і «багато» або «один» і «два». Ось як, наприклад, рахують папуаси. Щоб вказати на один предмет, використовують слово «сакад», на два — «іна». Числівник «три» позначається словами «сакад-іна» (тобто один і два); «чотири» — «іна-іна» (два і два). Числа, більші від двад­цяти, позначають словом «багато».
7. Перші цифри появилися приблизно тоді ж, коли і перші букви. Стародавні греки записували їх просто буквами: А — один, В — два тощо. Слов'яни довгий час цифри на письмі зоб­ражували буквами кириличного алфавіту. А коли треба було позначити велику кількість предметів, то використовували опи­сові звороти. При потребі вживати числа з більшим кількісним виміром наші предки знаходили слова, які, на їхній погляд, вказували на нескінченність. Це — ворон («вічний птах») — означало «де­сять мільйонів»,   колода («гріб») — «сто мільйонів». Арабські цифри, як відомо, винайдено в Індії. Чому ж тоді вони називаються арабськими? Таку назву цифри  отримали тому, що набули значного поширення у світі взагалі та в Європі зокрема саме завдяки арабам. Навіть слово «цифра» арабського походження і означає «нуль». У нашій країні арабські цифри офіційно введені на початку XVIII століття, тобто разом із введенням громадянської азбуки. Цифру один зображували одною паличкою, два — двома, три — трьома, але лежачими. Чотири — це чотири палички, розміщені хрестоподібно, п'ять — це рука, кулак із відставленим пальцем. Якщо писати їх на папері швидко, накреслення цифр змінюється і нагадує сьогоднішнє:
8.Під час своїх досліджень ми підібрали прислів'я, приказки, загадки пов'язані з цифрами. Ознайомились про походження та уживаність цифр і чисел.
Наприклад цифра 7
Сім – на косу дуже схожа.
Та косить вона не може.
Хто її не хоче вчити,
Хай іде траву косити.


Цифра сім – потішна дуже,
Ти помітив її, друже?
Вправно ніжку виставляє,
У таночок поспішає.
Чого завжди 7
( 7 кольорів у веселки, 7 нот у нотній грамоті, 7 днів тижня)
Загадки.
-         Сидить Марушка в семи кожушках, хто її роздягає, той сльози проливає. (Цибуля)
-         Шкір має сім, а сльози випускає всім. (Цибуля)
-         Сім соколят на одній постелі сплять. (Дні тижня)
-         Сім братів віком рівні, а іменами різні. (Дні тижня)
-         Вийшла звідкись чорна дівка, в неї квітка-семистрічка. А де з річки воду брала, там коромисло зламала. (Веселка)
Чи не найбільшою популярністю користується у людей число сім: сім днів у тижні, сім чудес світу; у казках — сім гос­подинь, семеро козенят, сім сестер. У чому ж причина? Вияв­ляється, що число сім відповідає обсягу короткотривалої пам'яті людини, тобто це та кількість предметів, ознак, яку ми спроможні запам'ятати відразу і на більш-менш тривалий час (кількість предметів для різних людей неоднакова: вона перебу­ває у межах 7 ± 2, тобто від 5 до 9 одиниць). Приблизно чотири тисячі років тому люди, які населяли те­риторію сучасного Іраку, мали вже перші астрономічні відо­мості. На зоряному небі вони спостерігали рух п'яти планет, які разом із Землею і Сонцем утворювали систему із семи небесних тіл. Ще вони зауважили, що місяць має 28 діб; цю кількість поділили на чотири рівні частини, щоб кожен із семи одержа­них днів присвятити одному з семи світил. Так утворився семи­денний тиждень, який ми зараз маємо і який перейшов у тако­му ж складі й до інших народів.
Прислів'я: «Семеро одного не ждуть»
«Сім раз відмір, один – відріж»
« Один -  із ложкою, а семеро – з ложкою»
9.У давнину «дев'ятці» приписувався таємничий зміст: її вважали символом мудрості, долі, джерелом знань, освіченості і взагалі – «святим» числом.
10.Представляючи європейську державу Грецію ознайомились із видами чисел в математиці:
-парні та непарні;
-прості та складені;
- дружні та досконалі числа;
- квадратні та трикутні числа.
Виховані класу виготовили зображення квадратних та трикутних чисел,випустили газету « Числа в математиці» де узагальнили види чисел в математиці.
11.Містичні значення чисел
 Досконалі числа через складність їх знаходження і таємничу непосяжність в давнину вони вважались божественними. Так, середньовічна церква вважала, що вивчення досконалих чисел веде до спасіння душі і тому хто знайде наступне досконале число гарантоване вічне блаженство. Існувало також переконання, що світ саме тому прекрасний, що створений за 6 днів, а людство не досконале, тому що походить від недосконалого числа 8, оскільки 8 людей врятувалося на Ноєвому ковчезі від всесвітнього потопу. Проте на тому ж ковчезі врятувалося ще 7 пар нечистих і 7 пар чистих тварин, що в сумі складає 28 — досконале число. Існує чимало подібних збігів. Наприклад руки людини можна назвати досконалим знаряддям, оскільки в 10 пальцях знаходиться 28 фалангів
12. У Вавилоні довершеним вважалося і число дванадцять. Припускають, що навіть шістдесятерична система числення, якою користувалися вавилоняни, була пов'язана із числами п'ять (кількість пальців на руці) і дванадцять (кількість місяців року). Крім того, дванадцять має багато дільників: 2, 3, 4, 6.
Наступне число — тринадцять — не ділиться ні на що-Побутує думка, що воно нещасливе, «чортова дюжина», тобто нічого доброго не віщує. У 1930 році в Англії декілька тисяч жителів Лондона підписали петицію, у якій висловили прохання до уряду зняти з будинків тринадцяті номери. А в США, наприклад, деякі високопоставлені службові особи ніколи не заходять у кімнати з таким номером. Однак не всі люди такі забобонні, а деякі бояться інших чисел (китайці, наприклад, вважають нещасливим число чотири).
13. Нумерологія імені. Нумерологія як одна з найдавніших і найцікавіших наук здатна відкрити двері в загадковий світ таємниці імені.
Відомо, що ім'я неабияк впливає на характер і долю свого власника. Ім'я залишається з людиною протягом усього її життя та є її візитною карткою від початку життя до його кінця.
Із прадавніх часів знали, що не можна просто так давати імена. За язичеських часів батьки в жодному разі не розкривали імені дитини, даного при хрещенні, щоб уберегти дитину від злих духів. Вірили, що неблагозвучні імена могли вберегти дитину від злих духів. Згодом дітей називали іменами святих або великомучеників, щоб їхнє життя було світлим, довгим і хорошим. Також давали імена, пов'язані з іменем Бога, сподіваючись на його покровительство та захист.
Нумерологія імені здатна пояснити справжнє значення імені, показати таємні інтереси, захоплення, прагнення людини, допомагає вибрати ім'я для дитини.
14.Число імені: Артем, Надія, Інна, Діана – « 5»
Значення числа «зміна» - архетип « бунтар»
Людина з широким світоглядом, яка любить духовну свободу та незалежність дій. Люди цього числа неординарні, винахідливі, мають широкі погляди. Вони люблять діяти вільно, вміють виконувати кілька справ одразу, не бояться змін, відмов від старого. Вони ведуть активний спосіб життя, знайомляться з новими людьми, набувають нового досвіду, прагнуть до інтелектуального розвитку.
Люди цього числа чудові актори, винахідники, юристи, водії, працівники турфірм, визнані лідери, журналісти.
15.Число імені: Віктор, Максим, Богдан – « 7». Значення числа «внутрішнє зосередження» - архетип «учений»
Ця людина жадає знань. Вона любить збирати цікаві факти, проводити досліди, доводити теорії, ділитися знаннями з іншими. Людина «сімки» любить залишатися на самоті, але це не означає, що вона не шукає своєї родинної душі, знайшовши яку, стане найщасливішою людиною на землі. Вона живе не за стандартами, має свій погляд на життя, ділиться зі співрозмовниками новими думками, загадками Всесвіту.
Люди цього числа за своєю природою філософи, викладачі, і вони можуть досягти успіхів там, де не потрібна фізична праця. Їм підходить робота в банківській сфері, науці, юриспруденції, сфері освіти. Вони можуть стати винахідниками, письменниками, видавцями, годинникарями, брокерами, астрономами, астрологами.
16. Число імені: Олександр, Іра – « 9».Значення числа «служіння» - архетип «цілитель» -
 Терпляча, добра людина, яка прагне до гармонії. Люди цього числа цінують спокійні, гармонічні, неконфліктні колективи, люблять свободу в самовираженні. Вони борці за права навколишніх, безкорисливі захисники людства, помічники у скрутну хвилину.
Люди цього числа можуть працювати вчителями, лікарями, медсестрами, юристами, суддями, проповідниками, ораторами, акторами, художниками, музикантами, письменниками, композиторами.
17.Число імені Микола – «6».Значення числа «збереження» - архетип «учитель»
Відповідальна, справедлива, правдива людина. У людини цього числа загострене почуття справедливості, розвинене почуття ненависті до неправди. Людина «шістки» вимоглива до себе, жаліслива до інших, відповідальна, тямуща, завдяки чому користується великою довірою. Ця людина приймає зважені та розумні рішення, знаходить найкращий вихід зі скрутної ситуації, вміє легко влагоджувати конфлікти, а також дбає про близьких.
Люди цього числа легко справляються з усіма справами, які вимагають відповідальності та довіри, оскільки їм притаманно доводити все до стану досконалості. З них виходять хороші працівники соціальних служб, декоратори, конструктори, фермери, шахтарі, письменники, інженери, торговельні агенти.
18.Число імені Анастасія – «2».Значення числа « гармонія»-  архетип «миротворець» -
Активна людина, яка здатна на багато що, але лише з допомогою партнера. Люди цього числа - миротворці, арбітри, орієнтовані на сім'ю, мають мінливий характер, схильні до внутрішнього занепокоєння, іноді надто невпевнені, щоб вести будь-яку справу самостійно, відтягають момент ухвалення рішення. «Двійки» відмінно ладять із людьми - це колективісти, «люди команди».
Люди цього числа можуть бути дипломатами, політиками, психологами, вчителями, вченими, художниками, музикантами або танцівниками.
19. Число імені Віталій – «3».Значення числа «самовираження» - архетип «заводило» -
Різносторонні, талановиті люди, які люблять бути помітними, які живуть у світі науки, мистецтва та спорту. Люди цього числа оптимістичні, творчі, популярні в суспільстві, оригінальні, дружелюбні, артистичні, емоційні, а іноді й легковажні. Друзі займають важливе місце в житті «трійки», оскільки без них вона почувається глибоко нещасною.
Люди цього числа прекрасні оратори, письменники, співаки, кутюр'є, декоратори, ювеліри, керівники, а також хороші організатори, священики.
20. Значення чисел в житті людини важко переоцінити, адже навіть ім'я та прізвище кодуються за допомогою певних цифр, розшифрувавши які можна зрозуміти долю людини. Іншими словами, число - це дзеркальне відображення внутрішнього стану людини, підказка потрібного напрямку розвитку. Навчившись розуміти числа, можна зробити їх вірними друзями і супутниками життя.
« Числа — це невід’ємне знаряддя сучасної цивілізації, що використовується для впорядкування сфери її діяльності.»
Ф. Дейвіс
«Усе впорядковується відповідно до чисел (VI ст. до н.е.).»
Піфагор
« І, дуже полюбивши мистецтво числове, я подумав, що без числа ніяке міркування філософське не можна вивести, і його слід вважати матір’ю всієї мудрості.» 
Ананія Ширакаці